Navigácia

Zápis do 1.ročníka Školská zrelosť

Zápis do 1.ročníka

Školská zrelosť

Milí rodičia!

Dovoľujem si Vás osloviť ako školská psychologička na našej základnej škole, ZŠ Zemanská ulica 2, Krompachy. Pôvodne som dúfala, že sa s Vami aj Vaším dieťaťom stretnem osobne pri zápise do prvého ročníka, avšak aktuálna situácia ohľadom šírenia COVID-19 nám toto neumožňuje. Osobne mi je ľúto, že sa pri zápise tentokrát nestretneme tvárou v tvár. Viem, že zápis do školy je míľnikom v živote dieťaťa, mnohé deti sa na zápis tešia, pripravujú a potom aj spolu s rodinou túto významnú udalosť trocha oslávia. A prichádzajú samozrejme do prvého, dôležitého kontaktu so školou, s paniami učiteľkami, s budúcimi spolužiakmi, ale hlavne so svojou novou sociálnou rolou, a to rolou školáka.

Veru tak, z hľadiska vývinovej psychológie sa Vaše dieťa dostáva z obdobia predškolského veku do obdobia, ktorému hovoríme mladší školský vek. Z dieťaťa sa stáva školák – začína mať vlastné povinnosti, jeho výkon je merateľne hodnotený známkami, začleňuje sa do novej sociálnej skupiny, v ktorej si bude hľadať svoje miesto. Mnohým z Vás preto asi napadne otázka, či je to Vaše dieťa na takúto životnú zmenu dostatočne pripravené, zrelé? A ako mu pomôcť, aby prechod do novej školy čo najlepšie zvládlo?

Jednou cestou, ktorú realizujú psychológovia, je, že posudzujú skríningovo, ale aj detailnejšie, pripravenosť dieťaťa na školu pomocou psychologických testov. Vzhľadom k súčasnej situácii však táto cesta nie je možná, preto Vám chcem dať do pozornosti aplikáciu pre overenie pripravenosti na školu, ktorú spoluvytvára Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie:

https://www.welcome-idea.eu/#/home

Táto aplikácia Vám pomôže zamyslieť sa nad pripravenosťou Vášho dieťaťa v jednotlivých oblastiach, prípadne získať aj konkrétnu spätnú väzbu a námety pre ďalšiu prácu s dieťaťom.

Ak by ste, milí rodičia, chceli pripravenosť svojho dieťaťa na školu konzultovať priamo so mnou cez skype, je to samozrejme možné a našim žiakom aj rodičom som na skype pravidelne k dispozícii, ale je potrebné, aby sme si dohodli čas a termín, cez e-mail: psycholog@zszemanskakrompachy.sk.

Ak by sme mali zhruba popísať, čo očakávame od dieťaťa pripraveného pre plnenie povinnej školskej dochádzky, tak je to pripravenosť v týchto oblastiach:

  • Všeobecný prehľad, predškolské vedomosti - dieťa dokáže uviesť základné údaje o sebe a svojej rodine, dokáže uviesť informácie z oblasti bežných predškolských vedomostí – vymenuje dni v týždni, ročné obdobia, dokáže popísať jednoduchý príbeh či zážitok, dokáže povedať básničku alebo jednoduchšiu pesničku... Dieťa by malo byť zvedavé, mať záujem o informácie, rozmýšľať o súvislostiach apod. Je tiež schopné chápať kategórie (jablko, hrozno a banán patria k sebe, lebo je to ovocie, a nepatrí k nim kapusta) a má dostatočne rozvinutú slovnú zásobu.
  • Zrakové a sluchové vnímanie ako predpoklady pre čítanie a písanie – dieťa dokáže rozlišovať geometrické tvary, farby, napíše svoje meno, začína poznávať písmená. Je schopné nájsť rozdiely v takmer rovnakých obrázkoch, pýta sa na znaky, značky, piktogramy. V sluchovej percepcii dokáže určiť prvé a tiež posledné písmeno v slove. Vyslovuje správne všetky hlásky, dokáže napodobniť zvuky, rytmus.
  • Matematické schopnosti – dieťa rozumie pojmu množstva v obore do 10, dokáže mechanicky napočítať do 20, dokáže určiť, kde je viac a kde je menej predmetov, dokáže uviesť číselný rad zostupne (10 – 9 – 8 ...).
  • Motivácia pre plnenie školských povinností, udržanie dostatočnej koncentrácie pri riešení úloh, samostatnosť v riešení úloh. Dieťa zvládne sústredene pracovať počas dlhšieho pracovného intervalu aj samostatne, chce plniť úlohy, nové zadania sú preňho výzvou.
  • Sociálna a emocionálna pripravenosť dieťaťa – dieťa sa dokáže odlúčiť od matky na dlhší časový interval, nie je prehnane úzkostné, plačlivé, na novú situáciu sa dokáže postupne zadaptovať, úlohy plní aj bez osobnej prítomnosti rodiča.
  • Oblasť grafomotoriky – dieťa by malo mať osvojený správny úchop písacej potreby, kresba ľudskej postavy má všetky dôležité časti (hlava s detailmi, krk, telo, ruky v správnom napojení, nohy rovnako dlhé v adekvátnom pomere k zvyšku tela, šikovnejšie deti kreslia aj niektorý z detailov – prsty, časti oblečenia, podpätky na topánkach...), dieťa zvládne napísať svoje krstné meno tlačeným písmom, dokáže napodobiť/prekresliť podľa predlohy jednoduchý tvar.

 

Pri pohľade na tento zoznam sa možno nejeden rodič preľakne – ale to nie je mojím cieľom. Cieľom tohto môjho oslovenia Vás, rodičov našich budúcich prvákov, je, aby ste čas, ktorý máme teraz k dispozícii pri našom pobyte doma, využili na prípravu detí na ich dôležitú životnú zmenu. Hovorme s deťmi, rozprávajme si s nimi príhody, príbehy, čítajme im, hrajme spoločenské hry (pexeso má nezastupiteľnú rolu pri zrakovej pamäti, človeče nám precvičí jednoduché počítanie a sčítanie, dobble je skvelým pomocníkom pri rozvoji zrakovej percepcie, slovný futbal pri rozlišovaní hlások v slove...), a užime si to, že to naše dieťa je v tom úžasnom veku zvedavosti, ochoty, učenia sa a fantázie. Prajem Vám, aby ste si tento jedinečný čas vo vývine Vášho dieťaťa naozaj užili.

 

PhDr. Ludmila Natovová, Ph.D.

Školská psychologička

ZŠ, Zemanská ulica 2, Krompachy

e-mail: psycholog@zszemanskakrompachy.sk

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Zemanská 2, Krompachy
    Zemanská ulica 2
  • +421 53 447 29 28 - škola
    +421 903 434 401 - riaditeľ školy
    +421 903 238 279 - školská jedáleň

Fotogaléria