Erasmus plus

Metodickú príručku vytvorenú k projektu na základe mobilít nájdete tu: METODIKA.pdf

Wellbeing u Zemanov: podpora spokojnosti a pohody cez program Erasmus+

Pravdepodobne nielen my, zamestnanci na Základnej škole Zemanská, ale podobne aj Vy, ctení čitatelia, v tomto náročnom období plnom rôznych kríz cítite, že je potrebné sa viac zamerať na pozitívne stránky života. Iste ste už počuli citát: „Kto, ak nie my, a kedy, ak nie dnes...“ Preto sme sa my v našej škole rozhodli, že teraz je vhodný čas, aby sme sa naučili viac zameriavať sa na to, čo nás a deti v našej škole môže posilňovať, čo nám pomôže žiť naplnený život, čo prispeje k tomu, aby sme všetci, malí či veľkí, v našej škole cítili spokojnosť a pohodu, povedané jedným slovom: zameriavať sa na wellbeing. Preto sme vytvorili projekt, ktorý je zameraný na zvyšovanie úrovne wellbeingu u učiteľov a žiakov druhého stupňa. S podporou a financovaním Európskej únie v rámci programu Erasmus+ sa päť zamestnancov našej školy zúčastnilo na piatich rôznych kurzoch v troch európskych krajinách s cieľom získať zručnosti, ktoré prispejú k tomu, aby sme mohli v triedach, pri individuálnej práci s deťmi, ale tiež v rámci pracovných vzťahov pozitívne ovplyvňovať spokojnosť, pohodu a dobrú klímu. Kam sme vycestovali? Tri z nás sa zúčastnili kurzov u susedov, v Prahe. V týchto kurzoch sme rozvíjali naše kompetencie v oblasti využívania oddychového a relaxačného času cez prestávky, ale aj počas vyučovacích hodín. Často pri práci totiž zabúdame na to, že už drobná zmena – niekoľko pohybov, krokov, strečingových cvičení alebo jednoduchá krátka zmena pozornosti smerom k sebe – nám pomôže sa skoncentrovať a „dobiť si“ vnútorné baterky, teda získať energiu pre ďalšiu prácu či učenie sa. V týchto kurzoch sme sa tiež oboznámili s princípmi učenia sa pre 21. storočie, s možnosťami využívania projektového vyučovania, technológiami podporeného učenia a kreatívneho riešenia problémov. Napríklad sme si priamo v praxi vyskúšali, že je možné pracovať na školskom projekte aj s využitím detskej stavebnice, a pritom riešiť zadaný problém... V krásnom francúzskom meste Nice sa jedna z nás zamerala na to, ako urobiť školu šťastnejším miestom, za využitia princípov pozitívnej edukácie žiakov. Vo fínskych Helsinkách sa potom posledná z nás venovala téme wellbeingu z pohľadu fínskeho školstva, s hlavným dôrazom na vnášanie pohybových a športových aktivít priamo do vyučovacích hodín vo všetkých predmetoch, nielen pri telesnej výchove. Kurzy, ktorých sme sa zúčastnili, sú však pre nás len prvým krokom na ceste k spokojnosti a dobrej nálade v našej škole. Naša cesta bude pokračovať tak, že chceme tieto myšlienky postupne krok za krokom viac včleňovať do našej každodennej školskej reality. Niekedy na konci kalendárneho roka zverejníme najzaujímavejšie námety a postrehy k tejto téme aj v podobe príručky na stránkach našej školy a budeme sa tešiť na spätnú väzbu od každého, koho náš prístup zaujme.

Celý projekt je financovaný Európskou úniou.